Інноваційна діяльність педагогів ЗДО № 2


Пріоритетні напрямки роботи педагогів

Тема досвіду роботи: «Організація та зміст дистанційної освіти для дітей дошкільного віку»

Вихователь Леньо Е.В. І категорія

Актуальність дистанційного навчання проявляється у можливості упровадження новітніх педагогічних, психологічних і методологічних розробок з розбиттям матеріалу на окремі функціонально завершені модулі (теми), які вивчаються у міру засвоєння і відповідають здібностям дітей. На перший погляд, актуальність проблеми полягає саме у відповіді на це питання. Тільки тут не все так просто! Дуже важливо зрозуміти, що головна проблема впровадження дошкільної дистанційної освіти не у відсутності розробок занять, не у відсутності технічних можливостей, адже зараз кожен з вихователів та батьків, навіть діти мають у користуванні цифрову техніку, а в тому що дистанційна освіта дошкільнят є опосередкованою. Вона передбачає, що більшу частину матеріалу в процесі навчання дитина освоює через батьків. І ця обставина вимагає від вихователів взяти на себе нову функцію – навчити кожного з батьків бути асистентом вихователя для своєї дитини.

Міністерство освіти і науки України надало поради «Як цікаво та з користю проводити час разом з малюками під час вимушених карантинних заходів», запрошуючи батьків дошкільнят ознайомитись та скористатись рекомендаціями МОН та ЮНІСЕФ.

Проблеми дошкільного дистанційного навчання

Отже, якщо головною метою дистанційного навчання дошкільнят вважати надання можливості дитині здобути освіту вдома, ми зіткнемося з рядом проблем. Спробуємо їх визначити:

1. Вихователям та батькам необхідно дотримуватись вимог Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 24.03.2016 № 234 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2016 № 563/28693 з метою запобігання проблемам зору та серцево-судинним захворюванням.

Перша проблема окреслилась санітарними нормами, які унеможливлюють забезпечення якісної освіти, займаючись з дитиною два рази на тиждень по 10 хвилин;

2. Інструментами спілкування при дистанційному навчанні можуть бути:

Електронна пошта, чат, відеоконференція, блог, соціальні мережі.

І ця, друга проблема, теж полягає у обмежених можливостях використовувати далеко не усі інструменти для спілкування з дошкільнятами онлайн.

3.Наступна проблема – неготовність батьків брати на себе відповідальність за освіту дитини.Низькасамоорганізація.Брак педагогічної грамотності, бажання присвячувати процесу навчання дитини достатнього часу. Відсутність зворотного зв’язку, який пояснюють батьки своєю зайнятістю чи невмінням зацікавити дитину;

4. Дистанційно навчати практично неможливо більшість дошкільників з ООП та гіперактивних дітей;

5. Відсутність досвіду у вихователів у використанні інноваційних технологій навчання,які більш ефективні щодораціонального використання часу.

6. відсутність досвіду у вихователів щодо дистанційного навчання дошкільників.

Основні принципи роботи з дітьми вдома

- встановіть чіткий режим, в який час ви щодня самостійно займатиметеся з дитиною, дотримуйтесь цього режиму, не вважайте цю справу другорядною. Послідовність і постійність дуже важливі для того, щоб ваша дитина відчувала потребу в заняттях;

- не забувайте, що провідна діяльність дошкільнят – гра. Чим молодші діти, тим більшою мірою вони мають відчувати, що не займаються, а грають. ;

- перед онлайн заняттям з вихователем подбайте про те, щоб дитина не хотіла ні їсти, ні пити, ні в туалет. Щоб за годину до заняття вона не сиділа перед планшетом, не виконувала якісь навчальні завдання. За 20-30 хвилин, перед заняттям, не робила інтенсивно якісь фізичні вправи, не стрибала-не скакала. Не з’ясовувала з вами стосунки, не плакала, а мала гарний настрій!

- за домовленістю з вихователем, перевіряйте електронну пошту в призначені дні. Уважно вникайте в рекомендації.

Вихователям на замітку.

По-перше,дистанційне навчання дошкільників не в змозі замінити очне навчання, воно застосовується лише як короткочасна заміна, в умовах форс-мажорних обставин. Тому, ставитися до дистанційного навчання дошкільнят, слід як до однієї з сходинок вгору, яка веде нас до нових можливостей.

Отже, дистанційну освіту слід сприймати, як гарну нагоду підвищити свій професійний рівень, займаючись самоосвітою;

- дистанційну освіта – це слушний момент бути почутими батьками;

- дистанційна освіта – це також унікальна можливість узагальнення власного досвіду з індивідуальної роботи з дітьми, на яке нам вічно не вистачає часу;

- дистанційна освіта – це ще й можливість краще пізнати дитину, відчути що їй цікаво, до чого саме прагне дитина.;

- і наостанок, дистанційна освіта – це презентація наших власних досягнень та можливість підвищити свій авторитет серед батьків під час кожного онлайн заняття з дитиною.

Зміст онлайн занять:

- словесні ігри на загальний розвиток, в яких дітям слід діяти за інструкцією, слідкувати за дотриманням правил та вказівок;

- ігри на розвиток математичних здібностей та логічного мислення мусять обов’язково включати алгоритми дій;

- ігри на розвиток мислення щодо оточуючого, уваги та мовлення повинні навчати черпати інформацію навколо себе;

- під час ігор (онлайн занять) сприяти розвитку емоцій дітей, навчати емоційно забарвлювати мову, розвивати вміння регулювати рівень гучності мови...;

- онлайн заняття, як гарний художній твір має мати цікаву зав’язку, розвиток подій – цікавий динамічний діалог з дитиною. Розв'язку – в якій дитина почуває себе успішною, заряджається енергією на виконання завдань з батьками та очікування нової зустрічі.

Принципи побудови онлайн заняття

Дуже просто справитися з проблемою побудови онлайн заняття, якщо в його основу покласти принцип індивідуального підходу, який передбачає вибір форм, методів і засобів навчання і виховання з урахуванням індивідуальних особливостей та функціональних можливостей дитини.

- заняття має бути динамічним, піднімати настрій дитині. Сюрпризний момент у онлайн заняттях є доречним в кінці і полягає в тому, що ви граєте з дитиною в гру нею запропоновану.

- з метою покращення зворотного зв’язку, дітям, за домовленістю з батьками, можна відправляти листи електронною поштою з порадами чи з похвалою ).

- онлайн заняття повинно подобатися не лише дитині, а й батькам, інакше співпраці не вийде.

Підсумки:

Отже для дієвої організації дистанційного навчання ми пропонуємо наступний алгоритм:

1. Планувати роботу так, щоб було зручно батькам;

2. До навчальних матеріалів додавати інструкції з використання, зазначати час на виконання, рекомендації та підказки;

3. На допомогу батькам розміщувати мультимедійні матеріали – презентації, відеоролики, посилання, які допоможуть у вивченні зазначеної теми;

4. Надавати батькам перелік інтернет-джерел, які сприятимуть легшому засвоєнню матеріалу.

Враховуючи, що не всі вихованці однаково активно можуть бути залучені до освітньої діяльності , потрібен індивідуальний підхід, це спрощує етап підготовки завдань і дозволяє розкрити творчий потенціал дітей.

Користаймося ж цим досвідом, з розумінням того, що онлайн заняття вимагали від нас більшої творчості, креативу та відповідальності